Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Te-/ kaffeservis 12191033



*

nr 1219 1033


Te-/ kaffeservis

4 delar, Nysilver, Danmark Eneret. Höjd: 7-20 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 november 2018
kl 19:20:02


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/11 10:59:07 1      100 kr
21/11 19:42:17 2      200 kr
21/11 20:11:28 3      300 kr
22/11 22:18:38 4      300 kr
22/11 22:18:38 3      300 kr (Budbetjänt)
22/11 22:19:11 4      450 kr
24/11 09:32:29 1      400 kr
24/11 09:32:29 4      450 kr (Budbetjänt)
24/11 09:32:56 1      Vinnande bud
26/11 14:21:00 5      600 kr
26/11 14:21:00 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark eneret kaffekopp kaffekoppar kaffeservis nysilver pläter te-
  • 6263 Djupa tallrikar
    Ett par, Qian Long, Kina, 1700-tal. Diameter: 23 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:06
  • 6167 Kaffe / tekopp..
    17 delar, Porcelaine de Paris, Limoges
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:00
  • 6340 Kaffegods
    12 delar, Royal Tuscan, England, dekor av ranka, 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:52
  • 6014 Kaffekoppar
    + assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:53
  • 5060 Kaffekoppar
    5 delar, Grodblad, Upsala-Ekeby
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:51
  • 6061 Kaffekoppar
    6 st, "Krokus", Esteri Tomula & Peter Winquist, Ar..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:37




Ladda ner broschyr